תוכנית אקדמאית – מידע כללי

 

הבנת אופן פעולת המוח הינה קרוב לודאי החידה המדעית הגדולה ביותר העומדת בפני פתרונה במאה ה-21. תהליכים כמו: כיצד אנו מארגנים המידע המגיע מהחושים לתמונת עולם, כיצד אנו מצליחים לפעול בתוך עולם זה, כיצד אנו לומדים ומאכסנים מידע, מהם המנגנונים המייצרים ומווסתים את רגשותינו ורצונותינו, וכיצד אנו מסוגלים להבין ולהשתמש בשפה נלמדו רבות, אך המנגנונים המוחיים העומדים מאחוריהם עדיין לא ידועים.

 

כדי להבין את המנגנונים המורכבים הללו יש לשלב בין תחומי מחקר רבים ומגוונים כגון פיזיקה, ביולוגיה, מדעי המחשב, פרמקולוגיה, פסיכולוגיה, בלשנות ומתמטיקה. לצורך כך הוקם המרכז הרב תחומי לחקר המוח, המאגד תחת קורת גג אחת חוקרים מכל התחומים הנ"ל ומעניק לתלמידיו הכשרה רב תחומית בחקר המוח.

 

מטרת התכנית המוצעת היא להכשיר את הדור הבא של החוקרים במדעי המוח ואנו מציעים תכנית לימודים לקראת תואר ד"ר/מוסמך במדעי המוח. התכנית מיועדת לקבוצה מצומצמת של תלמידים מצטיינים שיקבלו השכלת יסוד בכל התחומים הקשורים לחקר המוח, ולאחר מכן יבצעו עבודת מחקר לקראת תזה/דוקטורט תחת ההנחיה של אחד (או יותר) מחברי המרכז. לימודי הבחירה המגוונים יאפשרו לתלמידים להתמחות בכוונים שונים. התכנית תעודד שיח רב תחומי ושיתוף פעולה בין התלמידים ובין החוקרים. התלמידים יהנו מפטור משכר לימוד ומלגת קיום ויוכלו להקדיש את מלוא זמנם ללימודים ולמחקר.

 

 

ישנם שלושה מסלולי לימוד עיקריים במרכז:

1. מוסמך

2. דוקטורט ישיר

3. מסלול משולב של מוסמך ודוקטורט

 

מבנה תכנית הלימודים: 
תכנית הלימודים כוללת שישה קורסי ליבה סמסטריאליים שכל התלמידים חייבים לקחת, ומספר רב של קורסי השלמה ובחירה מתקדמים. בנוסף לכך, קיימות מספר פעילויות בין תחומיות שהתלמידים ישתתפו בהן. פעילויות אלו כוללות: סמינר מחלקתי שבועי, ימי עיון מרוכזים, פרו-סמינר, ביצוע שני פרויקטים מחקריים וסבב ביקורים במעבדות. בתכנית מספר רב של קורסי בחירה מתקדמים שיאפשרו לתלמיד להתמחות באחד משלושת תת-התחומים המפורטים להלן:

1. חישוביות עצבית

2. נוירוביולוגיה והתנהגות

3. שפה וקוגניציה

 

מלבד קורסי הליבה והפעילויות המשותפות ישתתף כל תלמיד בקורסים מתקדמים בהיקף של 8 נקודות זכות.

 

ששת קורסי הליבה הם:

1. תיאוריה של רשתות עצבים

2. ניתוח אותות ונתונים

3. הבסיס הנוירוכימי לתהליכים מוחיים

4. נוירופיזיולוגיה

5. מוח ושפה

6. תהליכים קוגניטיביים נורמליים ופתולוגיים

 

תכנית הלימודים בנויה כך שתלמיד המגיע עם הכנה מתאימה יוכל לסיים את קורסי הליבה בסמסטר א' וב' של השנה הראשונה ולהגיש תכנית עבודה לדוקטורט בסוף סמסטר א' של השנה השניה.

תלמיד ללא הכנה מתאימה ישלים את הידע הדרוש מתוך קורסים קיימים באוניברסיטה, בעזרת קורסים יעודיים חדשים, ובעזרת קריאה מודרכת במשך סמסטר א' של השנה הראשונה. התלמיד יוכל להשלים את ששת קורסי הליבה בסמסטר ב' של שנה א' ובסמסטר א' של שנה ב', ויגיש הצעת מחקר לדוקטורט בסוף סמסטר ב' של השנה השניה ללימודיו.

לאחר הגשת ואישור התכנית תלמידים מצטיינים יזכו במלגה לתקופה שלא תעלה על שנתיים (למאסטרנטים) או על ארבע שנים (לדוקטורנטים). מלגת הדוקטורט תאושר מחדש כל שנה לפי התקדמות המחקר באותה שנה.

 

למידע ולפרטים בנושא הרשמה לשנת הלימודים הבאה, ניתן ליצור קשר בטלפון 03-5317755